Nabiał w diecie: czy nabiał tuczy?

5 października 2022
Białko obok tłuszczów i węglowodanów to jeden ze składników, po które sięgamy w codziennej diecie. Nabiał stanowi grupa zróżnicowanych produktów mlecznych, wśród których należy wymienić mleko krowie, owcze i kozie i jego przetwory – sery twarogowe i podpuszczkowe, śmietanę i fermentowane napoje mleczne, w tym jogurty. Produkty mleczne dzieli się na przykład ze względu na zawartość tłuszczu. Możemy znaleźć chude, są one najlepsze w procesie spalania tkanki tłuszczowej, półtłuste, tłuste lub pełnotłuste. W piramidzie żywieniowej nabiał to główne źródło pełnowartościowego białka, które jest niezbędne organizmowi do wzrostu i rozwoju. Produkty bogate w nabiał polecane w codziennej diecie dzieci i dorosłych głównie ze względu na obecność łatwo przyswajalnego wapnia.

Czy nabiał tuczy?

Wprowadzając nabiał w diecie maksymalnie ograniczamy zawartość tłuszczów w posiłkach dzięki temu możemy zrzucić niepotrzebne kilogramy i zmniejszać rezerwy tkanki tłuszczowej. Często osoby aktywnie fizycznie będąc na redukcji sięgają po tego typu rozwiązania ma to uzasadnienie fizjologiczne. Produkty wysokobiałkowe wpływają na wzrost wydatku energetycznego podczas procesu trawienia. W efekcie podnosi się termogeneza poposiłkowa, czyli zwiększa się produkcja ciepła następująca po spożyciu każdego posiłku. Wzrasta całkowita przemiana materii, co wpływa na zwiększenie spalania kalorii ogółem. Twórcy diet wysokobiałkowych przekonują, że zwiększona podaż białka w diecie przynosi spektakularne efekty.
czy nabiał tuczy?

Komu służy spożywanie nabiału?

Dieta wysokobiałkowa skierowana jest głównie do osób, które regularnie uprawiają sport. Taki system żywienia pomoże im zwiększyć tkankę mięśniową, poprawić wydajność treningów oraz wspomóc regeneracje. Wiele osób decyduje się na kurację bogatą w białko, gdy pragną zgubić kilka kilogramów.
Należy pamiętać, że stosowana przez dłuższy czas dieta wysokobiałkowa może mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza lub dietetyka.

Może zainteresuje Cię także:

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka. 19 października 2020 Dlaczego warto kupować produkty BIO?
Facebook Instagram