Który ser żółty ma najmniej kalorii?

3 lipca 2021
Cheddar, Gouda, a może Parmezan? Te rodzaje sera żółtego najczęściej są częścią naszego codziennego jadłospisu. Nie jest to tajemnicą, że sery są kalorycznymi produktami. Warto zapoznać się z kalorycznością poszczególnych rodzai, by móc odpowiednio dobierać sery by uzupełniały naszą dietę. Kaloryczność produktów ma szczególne znaczenie kiedy jesteśmy na diecie odchudzającej, gdyż zliczanie wszystkich kalorii spożytych w ciągu jednego dnia jest samo w sobie wyzwaniem. Dodatkowo, rezygnowanie z ulubionych, wysokokalorycznych produktów i ciągłe wykluczanie produktów z diety może zniechęcić nas do jej kontynuowania. 
który ser żółty ma najmniej kalorii
Jest jeden sposób, który pozwoli nam pozostać wiernym naszej diecie bez konieczności wykluczania wielu produktów. Wystarczy wiedzieć, które rodzaje sera mają najmniej kalorii i to właśnie je wybierać. Oczywiście, dieta odchudzająca to nie czas w którym możemy zajadać się żółtym serem, jednak 1 lub 2 plastry dwa razy w tygodniu na pewno nie wpłyną negatywnie na naszą wagę. Wybierając dobrej jakości sery żółte, takie jak sery ekologiczne, mamy pewność że mimo tego że produkt jest kaloryczny to jest on wytwarzany z dobrej jakości składników i dostarczy naszemu organizmowi cennych wartości odżywczych. Sery żółte są bogate w białko, witaminy (A, K, D, E oraz witaminy z grupy B ) oraz różne minerały, takie jak fosfor, potas, wapń lub magnez. Na rynku dostępne są również sery żółte niskoliryczne, jednak zmniejszona zawartość tłuszczu sprawia że zmniejsza się ilość dostarczanych wartości odżywczych. 

Ile kalorii ma ser żółty?

Sery żółte dostarczają naszemu organizmowi sporo kalorii, 100g sera żółtego ma około 350-400 kcal. Jednak rzadko kiedy zjadamy 100g sera, zatem ile kalorii ma plaster sera żółtego? Jeden plasterek waży około 20g i ma około 70-80 kcal. Oczywiście, kaloryczność jest zależna od rodzaju sera. Zastanawiasz się, jaki ser ma najmniej kalorii i który z powodzeniem mógłbyś/mogłabyś włączyć do swojej diety? Dwie łyżki parmezanu mają około 40 kcal, więc spokojnie możemy dodawać go do potraw, nawet będąc na diecie. 

Kalorie nie są złe!

Należy pamiętać, że kaloryczne produkty nie zawsze są złe dla naszego zdrowia. Innym przykładem takich produktów mogą być orzechy – te włoskie mają aż 654 kalorie w 100 gramach! A nikt przecież nie podważa ich dobroczynnych właściwości zdrowotnych. W każdej diecie, nawet tej odchudzającej, ważne jest zbilansowanie produktów spożywczych i umiar w ich jedzeniu. Żaden wykwalifikowany dietetyk nie pochwali diety głodówki, która opiera się na dostarczaniu organizmowi jak najmniejszej liczby kalorii. To prosta i szybka droga do niedoborów witamin i składników odżywczych, które z kolei mogą wywoływać takie objawy jak: osłabienie włosów i paznokci, pogorszenie się cery, złe samopoczucie, problemy z koncentracją, zmęczenie, bóle i zawroty głowy…i wiele innych.

Odżywiaj się odpowiednio, jakościowo, różnorodnie, a będziesz cieszyć się zdrowiem, doskonałym samopoczuciem i smukłą sylwetką. W dobrze skomponowanej diecie z pewnością znajdzie się miejsce także na ser żółty!


Może zainteresuje Cię także:

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka. 19 października 2020 Dlaczego warto kupować produkty BIO?
Facebook Instagram