Co oznacza BIO? Produkty BIO odnoszą się do żywności oraz innych wyrobów, które wytwarzane są w sposób odpowiadający zasadom rolnictwa ekologicznego.
Rolnicy i producenci żywności BIO (inaczej zwaną organiczną lub ekologiczną) kierują się w swojej działalności czterema zasadami:
Oznacza to, że bazą ekologicznego gospodarowania jest wzmocnienie różnorodności biologicznej i żyzności gleby, zachowań wspierających dobrostan zwierząt, wytwarzanie produktów o wysokiej jakości biologicznej oraz promocja równowagi ekologicznej.
Aby rozpoznać produkty ekologiczne, wystarczy zwrócić uwagę na ich kluczowe cechy, które wyróżniają je od standardowych produktów. Wytwarza się je w zgodzie ze środowiskiem i zachowując jakość na najwyższym poziomie. Rozpoznanie produktów BIO jest prostsze, gdy zwrócimy uwagę na cechy:
Żywność BIO nie jest poddawana żadnej obróbce, która wpływałaby na wyniszczenie witamin i minerałów. Nie podlega również procesowi, który zmieniłby skład chemiczny, wygląd i właściwości produktu. W przetwórstwie ekologicznym obowiązują ścisłe zasady, ograniczające stosowanie dodatków żywnościowych.[2] Dzięki czemu produkty BIO są bogatsze w witaminy B, C i D od produktów przetworzonych.
Żywność BIO charakteryzuje również wyższa zawartość błonnika, który jest niebywale ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wspomaga on metabolizm cholesterolu i pobudza perystaltykę jelit, zmniejszając ryzyko powstania chorób. Brak dodatku sztucznych nawozów i pozostałości pestycydów w żywności BIO przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zapadnięcia na choroby cywilizacyjne, takie jak alergie, bezpłodność, nadciśnienie lub nowotwory. [3]
Dobrze zbilansowana dieta to wybór lepszego życia. Stan zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego, jest odzwierciedleniem pokarmów, które wybieramy na co dzień. Dlatego też powinniśmy szczególnie uważać na to, co jemy. Zarówno profilaktycznie, jak i po pojawieniu się problemów zdrowotnych.
Konsumenci coraz częściej decydują się na zakup żywności BIO. Świadomość społeczna dot. świadomego i zdrowego odżywiania niewątpliwie rośnie. Jasnym staje się, że codzienne wybory zakupowe mają wpływ na nasze zdrowie, a pieniądze zaoszczędzone na tanim, niezdrowym jedzeniu, wydamy w przyszłości na opiekę zdrowotną oraz leki.
[1] Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, „Żywność ekologiczna, czyli jemy dla zdrowia”, str.2
[2] https://koneser-zdrowia.pl/konserwanty-i-dodatki-do-zywnosci/nieprzetworzone/
[3] Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, „Żywność ekologiczna, czyli jemy dla zdrowia”, str.3