Co zawiera dużo wapnia? Ser żółty!

16 marca 2021
Wapń to składnik mineralny, który jest obecny w naszym organizmie i jest niezbędny dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Uczestniczy w wielu procesach takich jak krzepnięcie krwi, regeneracja komórek, regulacja niektórych hormonów oraz przewodzenie impulsów nerwowych. Wapń jest podstawą tkanki łącznej zębów i kości. 
Dzienne zapotrzebowanie na wapń u osoby dorosłej to około 1000mg. Wapń jest szczególnie istotny dla młodzieży i dzieci w fazie szybkiego wzrostu, czyli od 8 roku życia aż do 17 roku życia. W tym wieku dzienne zapotrzebowanie wynosi nawet 1200mg. By zaspokoić dzienne zapotrzebowanie wapnia trzeba zjeść: skrzynkę jabłek, 6kg chleba lub tylko 12 dag sera żółtego. 

Co zawiera dużo wapnia? 

Dobrym źródłem wapnia w diecie jest ser żółty i inne przetwory nabiałowe oraz mięso. Właśnie z tych źródeł wapń jest najlepiej przyswajany przez nasz organizm. Wapń w serze żółtym jest wyjątkowo biodostępny, zawiera odpowiednie proporcje wapnia i fosforu. W serze żółtym znajdziemy również biologicznie aktywne peptydy, krótkołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe oraz białka. Te składniki sprawiają, że wapń się lepiej wchłania. Po zakończeniu procesu produkcji w 100 gramach serach znajduje się około 860 gram wapnia- to największa zawartość w porównaniu z innymi produktami mlecznymi takimi jak twaróg czy jogurty. Osoby z nietolerancją laktozy również mogą dostarczać wapń poprzez spożywanie serów bez laktozy. 

Zalety spożywania 

  1. Pozytywnie wpływa na leczenie takich schorzeń jak osteoporoza.
  2. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz udaru mózgu.
  3. Zmniejsza ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi.
  4. Wzmacnia paznokcie oraz włosy.
  5. Zmniejsza reakcje alergiczne.
  6. Wspiera prawidłową pracę serca. 
Wypróbuj nasz żółty ser bez laktozy! Do wyboru masz kilka smaków – sprawdź naszą ofertę!

Źródła:


Może zainteresuje Cię także:

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka. 19 października 2020 Dlaczego warto kupować produkty BIO?
Facebook Instagram