Jaki indeks glikemiczny ma ser żółty?

30 lipca 2021

Czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny jest używany do klasyfikacji wpływu produktów na glikemię poposiłkową. Brzmi to skomplikowanie, tak naprawdę chodzi o wzrost stężenia glukozy we krwi 2-3 godziny po spożyciu danego produktu. Jest to porównanie wzrostu cukru we krwi po spożyciu posiłku zawierającego 50g węglowodanów do wzrostu cukru we krwi po spożyciu 50g czystej glukozy. Naturalnie, po spożyciu produktów z wyższym indeksem glikemicznym stężenie glukozy w krwi będzie wyższe. 
Klasyfikacja produktów na bazie indeksu glikemicznego (IG) wygląda następująco:
  • wysokie IG (>70%),
  • średnie IG (55-70%),
  • niskie IG (<55%),
Indeks glikemiczny jest szczególnie ważnym wskaźnikiem dla cukrzyków, osób z insulino-opornością lub zespołem metabolicznym. IG jest ró∑nie ważny dla osób chcących utrzymać zdrową sylwetkę. 
ser żółty

Ser żółty- jaki ma indeks glikemiczny? 

Ser żółty ma indeks glikemiczny wynoszący zero. Jest to spowodowane tym, że sery żółte nie zawierają cukrów, więc ich wchłanianie nie zwiększy poziomu we krwi, bo ich tam po prostu nie ma. 
Na wartość indeksu glikemicznego wpływa wiele rzeczy. Na przykład obecność tłuszczy oraz białka ma pozytywny wpływ, gdyż mają one właściwości które spowalniają tempo opróżniania żołądka więc indeks będzie niższy.  

Dlaczego indeks glikemiczny jest ważny?

Wybieranie produktów z niskim indeksem ma wiele zalet. Jedną z nich jest prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu oraz stabilizację innych parametrów biochemicznych organizmu. Niski IG ma wpływa na stabilizację ciśnienia, regulację cholesterolu we krwi oraz zmniejsza szansę na rozwój nadwagi.

Może zainteresuje Cię także:

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka. 19 października 2020 Dlaczego warto kupować produkty BIO?
Facebook Instagram