Jak rozpoznać zdrową żywność?

16 maja 2021
W sklepach widzimy masę produktów z przeróżnymi oznaczeniami bio, organic oraz eko. Czym charakteryzuje się naprawdę zdrowa żywność? Jak ją rozpoznać wśród wielu produktów na sklepowych półkach? Podpowiadamy w tym wpisie! Zapraszamy do lektury.

Co kryje się pod hasłem „zdrowa żywność”?

Zdrowa żywność nie zawiera konserwantów i jest produkowana w sposób szanujący naturę. Nie wykorzystuję się w niej GMO (organizmów modyfikowanych genetycznie) Zanim produkt zostanie nazwany prozdrowotnym, ekologicznym musi spełnić szereg wymagań dotyczących procesu produkcji, transportu, przechowywania oraz pakowania. 
W jaki sposób zatem konsument może rozpoznać produkty zdrowe i ekologiczne? Jest kilka szczegółów, które warto mieć na uwadze podczas robienia codziennych zakupów:

Zwracaj uwagę na skład

Niestety, nie wszystko, co nazwane zostało “zdrowym” jest takim w rzeczywistości. Często jest to jedynie chwyt marketingowy. Wybierając zdrowe produkty żywnościowe, warto przyjrzeć się bliżej ich składom. Składniki, z których wytworzony został dany produkt zawsze podawane są w kolejności malejącej. Zatem oznacza to, że na samej górze listy znajdują się składniki, których w produkcie jest najwięcej. Unikaj żywności, w której składzie na pierwszych miejscach są cukier czy tłuszcz (szczególnie ten utwardzany). Jeśli chcesz, by zdrowa żywność zagościła na Twoim talerzu,, w jej składzie nie powinno być także żadnych sztucznych konserwantów i ulepszaczy smaku. Choć nie znajdują się one w produktach w dużej ilości, mogą wywoływać (lub nasilać) reakcje alergiczne. Nie kupuj zatem żywności, w której składzie znajdziesz takie składniki jak: E 123 Amarant, E 620 Glutaminian sodu, E 249, E 250 Azotyn potasu i sodu, E 211 Benzoesan sodu, E 220 dwutlenek siarki, E 320 BHA.

Znak zdrowej żywności

Kupując produkty nazywane ekologicznymi warto zwrócić uwagę czy posiada ona charakterystyczny symbol unijnego certyfikatu, jakim jest zielony listek z 12 gwiazdkami – tak zwany Euroliść. Brak takiego znaku oznacza, że produkt ten nie jest ekologiczny. Dodatkowym czynnikiem na który warto zwrócić uwagę jest pochodzenie produktu, na przykład czy produkt pochodzi z Unii Europejskiej. 

Międzynarodowy znak Fairtrade

Tym znakiem najczęściej oznaczane są produkty takie jak owoce, kakao, kawa, miód, przyprawy, ryż oraz wino. Znak ten nadawany jest przez Fairtrade Labeling Organizations International i oznacza że podczas produkcji przestrzegano standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz zostały spełnione wymogi ekologiczne. 
Ekologiczna zdrowa żywność nie jest tak szeroko dostępna i jej ilość jest zazwyczaj mniejsza w porównaniu do produktów produkowanych przemysłowo, co jest rezultatem produkcji która nie używa sztucznych konserwantów by przyspieszyć proces przetwórstwa. Jednak smak żywności ekologicznej jest nie do podrobienia! To smak naturalnych, dobrych jakościowo składników.
Jeśli chciał(a)byś skosztować żółtych serów z ekologicznych składników – koniecznie spróbuj produktów Klarma! Więcej o naszych produktach przeczytasz TUTAJ. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Może zainteresuje Cię także:

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka. 19 października 2020 Dlaczego warto kupować produkty BIO?
Facebook Instagram