Jak rozpoznać zdrową żywność?

16 maja 2021
W sklepach widzimy masę produktów z przeróżnymi oznaczeniami bio, organic oraz eko.

Co oznacza, że żywność jest zdrowa ?

Zdrowa żywność nie zawiera konserwantów i jest produkowana w sposób szanujący naturę. Nie wykorzystuję się w niej GMO (organizmów modyfikowanych genetycznie) Zanim produkt zostanie nazwany prozdrowotnym, ekologicznym musi spełnić szereg wymagań dotyczących procesu produkcji, transportu, przechowywania oraz pakowania. 

Znak zdrowej żywności

Kupując produkty nazywane ekologicznymi warto zwrócić uwagę czy posiada ona charakterystyczny symbol unijnego certyfikatu, jakim jest zielony listek z 12 gwiazdkami – tak zwany Euroliść. Brak takiego znaku oznacza, że produkt ten nie jest ekologiczny. Dodatkowym czynnikiem na który warto zwrócić uwagę jest pochodzenie produktu, na przykład czy produkt pochodzi z Unii Europejskiej. 

Międzynarodowy znak Fairtrade

Tym znakiem najczęściej oznaczane są produkty takie jak owoce, kakao, kawa, miód, przyprawy, ryż oraz wino. Znak ten nadawany jest przez Fairtrade Labeling Organizations International i oznacza że podczas produkcji przestrzegano standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz zostały spełnione wymogi ekologiczne. 
Żywność ekologiczna nie jest tak szeroko dostępna i jej ilość jest zazwyczaj mniejsza w porównaniu do produktów produkowanych przemysłowo, co jest rezultatem produkcji która nie używa sztucznych konserwantów by przyspieszyć proces przetwórstwa.  Jednak smak żywności ekologiczne

Może zainteresuje Cię także:

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka. 19 października 2020 Dlaczego warto kupować produkty BIO?
Facebook Instagram