Czemu ser żółty ma dziury?

2 sierpnia 2022
Ser żółty jest jednym z najpopularniejszych typów sera na świecie. Jest wiele gatunków sera żółtego, które różnią się od siebie smakiem oraz strukturą. Niektóre mają gładką strukturę a niektóre mogą mieć dziury. W tym artykule odpowiemy na pytanie skąd się biorą dziury w serze. 

Proces produkcji 

By zrozumieć skąd biorą się dziury w serze, musimy zacząć od procesu produkcji. W produkcji sera żółtego najważniejszym składnikiem jest mleko. Niezbędnym składnikiem do wyrobu serów są również kultury bakterii, nazywane bakteriami kwasu mlekowego (LAB). Masa serowa jest regularnie mieszana i ogrzewana zgodnie z recepturą. Doprowadza to do oddzielenia serwatki od ziarna serowego. Następnie masa wlewana jest do foremek, a ser jest prasowany. Jeśli wyrabiane są sery dojrzewające, proces technologiczny jest kontynuowany, a uformowaną masę serową soli się. Ser odstawia do dojrzewalni, gdzie w odpowiednim czasie i warunkach nabierają charakterystycznych dla rodzaju cech. 

Ser żółty – dziury 

Dziury w serze nazywane są również oczkami. Powstają przez dwutlenk węgla wytwarzany podczas fermentacji. Dwutlenek węgla nie może opuścić masy serowej i tworzy w niej pęcherzyki, które zamieniają się w dziury. Są one ubocznym produktem bakterii. 

Może zainteresuje Cię także:

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka. 19 października 2020 Dlaczego warto kupować produkty BIO?
Facebook Instagram