Co jeść przy nietolerancji laktozy?

24 czerwca 2021
Nietolerancja laktozy to coraz częstsze dolegliwość wśród ludzi, która daję się we znaki w życiu codziennym. Cierpi na nią koło 25% polaków. Po spożyciu produktów spożywczych zawierających laktozę osoby z nietolerancją odczuwają nieprzyjemne sygnały ze strony układu pokarmowego.

Czym jest laktoza i co powoduję jej nietolerancje?

Laktoza to dwucukier mleczny, składający się z galaktozy oraz glukozy. Obecna jest w mleku ssaków i jest ona źródłem łatwo przyswajalnej energii. By nasz organizm mógł przetrawić laktozę potrzebuję on enzymu, który rozkłada laktozę na cukry proste. Tym enzymem jest laktaza. Nietolerancja laktozy występuje w przypadku gdy osoba ma niedobór laktazy. Nietolerancja może być zarówno wrodzona jak i wtórna. 

Dieta bez laktozy- co jeść? 

Dieta bez laktozy jest dietą eliminacyjną. Jednak warto zaznaczyć, że nie oznacza to że powinniśmy wybierać jedynie produkty bez laktozy. Na początku najlepiej spożywać produkty z laktozą w małej ilości lub produkty z małą zawartością laktozy by poznać swój limit w tym zakresie. Warto obserwować reakcję swojego organizmu na różne produkty. Natomiast osoby z wrodzoną nietolerancją laktozy muszą stosować dietę bezlaktozową w przez całe życie bez wyjątków. 
Laktoza najczęściej występuję w produktach na bazie mleka. Na rynku jest dostępne wiele zamienników produktów mlecznych. W diecie bez laktozy, mleko można zastąpić napojami roślinnymi, a jogurty zamienić na wegańskie odpowiedniki. Jednak warto podkreślić, że czasami produkty mleczne zawierają jedynie śladowe ilości laktozy. Osoby z nietolerancją laktozy mogą spożywać produkty mleczne poddane fermentacji. Podczas procesu fermentacji, bakterię probiotyczne produkuje laktazę która rozkłada cukier mleczny. W takich produktach ilość laktozy jest niewielka i nie powinna powodować problemów. Do tych produktów należą: kefir, maślanka, sery pleśniowe oraz jogurty. Sery bez laktozy to również sery twarde dojrzewające, takie jak cheddar gouda lub parmezan. 

Może zainteresuje Cię także:

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka. 19 października 2020 Dlaczego warto kupować produkty BIO?
Facebook Instagram