Ser i wino – jak je łączyć?

28 maja 2021
Ser i wino to bez wątpienia doskonałe połączenie, które przez niektórych nazywane jest prawdziwą sztuką. Dobrze dobrane wino do sera podkreśli smak obu produktów i stworzy mieszankę, która zachwyci kubki smakowe. To niezapomniane przeżycie, dlatego warto wiedzieć, jak wybierać dobrze. Jaki ser wydobędzie z winA czerwonego wszystko, co najlepsze? Czy wino białe i sery są dobrym pomysłem? Poznaj odpowiedzi na te pytania i wkrocz w fascynujący świat serów i win z dużą dawką wiedzy!

Ser i wino – o czym warto pamiętać?

Gdy dobieramy wino do sera, ważne jest, aby oba produkty miały podobną intensywność. To kluczowa zasada, jeśli chodzi o udane połączenia serów i win. Jak wygląda to w praktyce? Przyjmuje się, że wina z zawartością alkoholu poniżej 14,5% lepiej komponują się z serami łagodnymi, a sery powyżej tego progu lepiej pasują do serów o wyrazistym i intensywnym smaku. Kierując się tą zasadą, w łatwy sposób unikniemy konfliktów między smakami. Unikniemy sytuacji, w której albo wino, albo ser dominują, zaburzając harmonię, która jest tutaj tak istotna.
ser i wino

Jakie wino do serów: białe czy czerwone?

Wino i ser żółtymogą tworzyć bardzo zgrany duet – w wielu przypadkach można odnieść wrażenie, że są dla siebie wręcz stworzeni. Wielu z nas zastanawia się, które z win sprawdzają się z serami. Białe czy czerwone? Wybór uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju sera, ale warto pamiętać o tym, że świat serów jest bardzo różnorodny. Wobec tego jest tutaj miejsce zarówno dla win białych, jak i czerwonych. Wina białe są często mniej wymagające od czerwonych i będą pasowały do większej ilości serów. Z kolei wina czerwone dobrze wkomponują się w smak intensywnych i dojrzałych serów.

Jaki ser do wina czerwonego?

Intensywne wina czerwone sprawdzą się w połączeniach z serami, które nie dadzą się zdominować i mają równie pełny smak. Wobec tego, jaki ser do wina czerwonego będzie perfekcyjny? Oto kilka propozycji:

  • ser cheddar – wyrazisty, lekko pikantny smak w połączeniu z taninami występującymi w winie czerwonym – oto przepis na idealne serowo-winowe połączenie;
  • ser gouda – klasyczna, wysokiej jakości gouda ma mocny i głęboki smak, dzięki czemu tworzy harmonijny duet z winem czerwonym;
  • parmezan – twardy, dojrzewający – dobrze współgra z winem czerwonym, tworząc niezwykle popularne rozwiązanie;
  • manchego – hiszpański ser owczy o bogatym smaku i wyczuwalną nutą orzechową.

Jaki ser do wina białego?

Wina białe są bardziej odpowiednie dla serów nieco delikatniejszych. Ich kwasowość dobrze współgra z pozycjami kremowymi, świeżymi i lekkimi. Z tego powodu, do wina białego odpowiednie są następujące sery: 

  • bire oraz camembert – miękkie i kremowe sery – bardzo dobre dla delikatniejszych białych win;
  • ser kozi – razem z białym winem tworzą odświeżające i perfekcyjnie zbalansowane połączenie;
  • feta – ser lekko słony i pikantny, odnajdzie się wśród owocowych win, które zrównoważą jego słoność;
  • gruyère – ser prosto ze Szwajcarii, ma orzechowy smak i potrzebuje wina ze zrównoważoną kwasowością, które świetnie współgra z orzechowymi nutami.

Wybór sera i wina – praktyczne wskazówki

Podczas wyboru sera do wina warto wziąć pod uwagę dwie kluczowe zasady. W pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na intensywność smaku. Niższa zawartość alkoholu pasuje do lżejszych serów, natomiast wina mocniejsze do bardziej wyrazistych. Zwracajmy także uwagę na kwasowość wina. Jeśli jest wyższa, będzie pasowała do kremowych serów. 

Łączenie serów i wina to bardzo skomplikowany proces, który wymagać będzie od nas wprawy. Warto jednak próbować tworzyć nowe ścieżki i eksperymentować. Świat win i serów jest piękny, ale wciąż jeszcze jest tutaj pole na nowości. Próbuj różnych połączeń i wybierz swoje ulubione. 


Może zainteresuje Cię także:

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka. 19 października 2020 Dlaczego warto kupować produkty BIO?
Facebook Instagram