Ser żółty a laktoza

5 lipca 2022

Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy nie muszą wcale rezygnować ze wszystkich produktów nabiałowych. Jak się okazuje, nasze produkty to zdrowe i smaczne sery bez laktozy – idealne dla alergików. Przeczytaj nasz tekst i przekonaj się sam!

Czym jest laktoza?

Laktoza to dwucukier mleczny, składający się z glukozy i galaktozy. Jest ona świetnym źródłem łatwo przyswajalnej energii.

Wiele osób zwraca uwagę na obecność laktozy w produktach, gdyż duża część społeczeństwa zmaga się z jej nietolerancją.

W procesie trawienia laktozy uczestniczy laktaza – enzym rozkładający laktozę na cukry proste, które są wchłaniane w jelicie cienkim. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy posiadają za małą ilość laktazy w organizmie, przez co laktoza nie jest odpowiednio trawiona.

Czy mam nietolerancję laktozy?

Nietolerancja laktozy powinna zostać jednoznacznie zdiagnozowana przez lekarza, który wcześniej zleci test tolerancji laktozy. Są jednak pewne charakterystyczne dolegliwości, które mogą wskazywać, że prawdopodobnie masz nietolerancję laktozy. Częstymi objawami uczulenia na laktozę są:

  • bóle brzucha;
  • wzdęcia;
  • nadmierne wytwarzanie gazów;
  • uczucie pełności, napięcia;
  • biegunka;
  • słyszalne ruchy perystaltyczne jelit.

Objawy te występują niedługo po zjedzeniu (od 30 minut do 2 godzin) produktów mlecznych i powinny być sygnałem, by sprawdzić swoją tolerancję laktozy. Intensywność odczuwanych dolegliwości zależy od ilości spożytej laktozy oraz poziomu niedoboru laktazy w organizmie. Jedna osoba może bez większych konsekwencji zjeść niewielką ilość produktów zawierających laktozę – u innej osoby ta sama ilość może już powodować bardzo złe samopoczucie.

Czy ser żółty zawiera laktozę?

Fakt, że mleko krowie jest źródłem laktozy nie oznacza, że ser żółty jako produkt wytwarzany na bazie mleka krowiego również będzie ją zawierał. Procesy, którym podawane są produkty nabiałowe podczas produkcji mogą mieć wpływ na obecność laktozy w produkcie końcowym. Warto podkreślić, że niektóre produkty mleczne zawierają jedynie jej śladowe ilości. Ser żółty produkowany jest na bazie niewielu składników. Jednym z nich jest oczywiście mleko. By powstał ser żółty, niezbędny jest proces fermentacji, podczas której, bakterie probiotyczne produkują laktazę, rozkładającą cukier mleczny (laktozę). W takich produktach ilość laktozy jest niewielka i nie powinna powodować problemów i niekomfortowych dolegliwości zdrowotnych.

Osoby z nietolerancją laktozy mogą bezpiecznie spożywać produkty mleczne poddane fermentacji. Do tych produktów należą: kefir, maślanka, sery pleśniowe oraz jogurty. Sery bez laktozy to również sery twarde dojrzewające, takie jak cheddar gouda lub parmezan.

Warto włączyć sery żółte (czyli sery bez laktozy) do swojego codziennego jadłospisu – dotyczy to także osób z nietolerancją laktozy – ponieważ są źródłem wielu cennych witamin i minerałów.

Chcesz zakupić sery bez laktozy? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi organicznymi produktami! Nie zawierają laktozy, konserwantów, ani sztucznych ulepszaczy smaku. Są zdrowe, jakościowe i bardzo smaczne. Zapraszamy do degustacji!

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka. 19 października 2020 Dlaczego warto kupować produkty BIO?
Facebook Instagram