Dlaczego warto kupować produkty BIO?

19 października 2020
Codziennie stajemy przed wyborami doboru produktów żywieniowych, które wpływają na nasz organizm i samopoczucie. Jeśli starasz się żyć zdrowo, zapewne wiesz, że aktywny tryb życia to nie wszystko. Priorytetem powinno stać się również odpowiednie odżywianie. Co to właściwie oznacza? Prawdą jest, że zdrowe odżywianie możemy interpretować na różne sposoby, ale istnieją produkty, które powinny znaleźć się w każdej zdrowej diecie. To  produkty BIO.

Produkty BIO – co to znaczy?

Co oznacza BIO? Produkty BIO odnoszą się do żywności oraz innych wyrobów, które wytwarzane są w sposób odpowiadający zasadom rolnictwa ekologicznego.

Rolnicy i producenci żywności BIO (inaczej zwaną organiczną lub ekologiczną) kierują się w swojej działalności czterema zasadami:

  • zasadą zdrowotności – produkty te nie mogą zawierać organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO),
  • ekologii – w rolnictwie ekologicznym wykorzystuje się naturalne nawozy, które niszczą naszego środowiska naturalnego,
  • dbałości o jakość – produkty BIO są wysokiej jakości. 
  • troskliwości – dobrostan zwierząt jest na pierwszym miejscu.

Oznacza to, że bazą ekologicznego gospodarowania jest wzmocnienie różnorodności biologicznej i żyzności gleby, zachowań wspierających dobrostan zwierząt, wytwarzanie produktów o wysokiej jakości biologicznej oraz promocja równowagi ekologicznej.

Produkty BIO – najważniejsze cechy

Aby rozpoznać produkty ekologiczne, wystarczy zwrócić uwagę na ich kluczowe cechy, które wyróżniają je od standardowych produktów. Wytwarza się je w zgodzie ze środowiskiem i zachowując jakość na najwyższym poziomie. Rozpoznanie produktów BIO jest prostsze, gdy zwrócimy uwagę na cechy:

  1. stopień przetworzenia
  2. udział wartości odżywczych w składzie
  3. właściwości smaku i zapachu
  4. brak dodatków chemikaliów i pestycyd. [1]

Produkty BIO – czy warto?

Żywność BIO nie jest poddawana żadnej obróbce, która wpływałaby na wyniszczenie witamin i minerałów. Nie podlega również procesowi, który zmieniłby skład chemiczny, wygląd i właściwości produktu. W przetwórstwie ekologicznym obowiązują ścisłe zasady, ograniczające stosowanie dodatków żywnościowych.[2] Dzięki czemu produkty BIO są bogatsze w witaminy B, C i D od produktów przetworzonych.

Żywność BIO charakteryzuje również wyższa zawartość błonnika, który jest niebywale ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wspomaga on metabolizm cholesterolu i pobudza perystaltykę jelit, zmniejszając ryzyko powstania chorób. Brak dodatku sztucznych nawozów i pozostałości pestycydów w żywności BIO przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zapadnięcia na choroby cywilizacyjne, takie jak alergie, bezpłodność, nadciśnienie lub nowotwory. [3]

Produkty BIO jako klucz zdrowej diety

Dobrze zbilansowana dieta to wybór lepszego życia. Stan zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego, jest odzwierciedleniem pokarmów, które wybieramy na co dzień. Dlatego też powinniśmy szczególnie uważać na to, co jemy. Zarówno profilaktycznie, jak i po pojawieniu się problemów zdrowotnych. 

Konsumenci coraz częściej decydują się na zakup żywności BIO. Świadomość społeczna dot. świadomego i zdrowego odżywiania niewątpliwie rośnie. Jasnym staje się, że codzienne wybory zakupowe mają wpływ na nasze zdrowie, a pieniądze zaoszczędzone na tanim, niezdrowym jedzeniu, wydamy w przyszłości na opiekę zdrowotną oraz leki. 


Źródła

[1] Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, „Żywność ekologiczna, czyli jemy dla zdrowia”, str.2

[2] https://koneser-zdrowia.pl/konserwanty-i-dodatki-do-zywnosci/nieprzetworzone/

[3] Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, „Żywność ekologiczna, czyli jemy dla zdrowia”, str.3

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka.
Facebook Instagram