Dobry skład sera żółtego: czego unikać?

26 lutego 2021
Dobry skład sera żółtego jest przede wszystkim krótki. W praktyce do wyprodukowania sera żółtego potrzebne są tylko cztery składniki: mleko, sól, kultury bakterii oraz podpuszczkę. Wszelkie dodatki są zbędne, co nie oznacza że są szkodliwe. 

Karoteny

Są to naturalne barwniki, które występują w wielu produktach spożywczych. Nie są szkodliwe i nie powinniśmy się ich obawiać. Karoten jest źródłem witaminy A. 

Annato

Jest to naturalna substancja, jednak czasami pojawiają doniesienia o jej szkodliwości, dlatego warto jej unikać. Nadmiar annat może zwiększać ryzyko alergii oraz powodować bóle głowy. 

Chlorek wapnia

Jest to związek syntetyczny, który występuje w produktach spożywczych w roli stabilizatora oraz jako substancja wiążąca. Chlorek wapnia reguluję kwasowość produktu. Spożywany w nadmiernej ilości może być szkodliwy.

E252 azotan potasu

Jest to konserwant. Podczas produkcji, pod wpływem ciepła, zmienia się w szkodliwe dla zdrowia azotyny. Ból głowy, zatrucia oraz nasilające się objawy astmy to tylko niektóre ze skutków ubocznych.
ser żółty

Wyroby seropodobne

Czytając skład jesteśmy w stanie rozróżnić sery żółte od wyrobu seropodobnego. W takich wyrobach najczęściej znajdziemy następujące składniki: 
  • białka mleka
  • serwatki
  • mleko w proszku
  • modyfikowane skrobia ziemniaczane 
  • tłuszcze roślinne
  • konserwanty

Sery ekologiczne 

Mleko jest jednym z głównych składników podczas produkcji sera, dlatego jakość sera jest uzależniona od jakości mleka. Mleko ekologiczne zawiera więcej cennych dla zdrowia kwasów omega-3 w porównaniu z konwencjonalnym mlekiem. 

Sery bez laktozy

Ser z założenia nie ma laktozy, ponieważ jest ona fermentowana podczas produkcji przez bakterię na kwas mlekowy. 

Źródła:

[1] https://dietea.pl/czytaj-etykiety-barwniki/

[2]http://seryrzemieslnicze.com/edukacja/jak-kupic-dobry-ser-poradnik/

[3]https://www.dziecizdrowoodzywione.pl/jak-wybrac-dobry-zolty-ser/

[4] https://www.portalspozywczy.pl/mleko/wiadomosci/roznice-miedzy-mlekiem-ekologicznym-a-konwencjonalnym,161226.html


Może zainteresuje Cię także:

19 listopada 2020 Ekologiczne oznakowanie produktów 28 października 2020 Ser Maasdam bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie 26 października 2020 Ser Gouda bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka i zastosowanie
26 października 2020 Ser Cheddar bez laktozy (BIO) – pochodzenie, charakterystyka, zastosowanie 19 października 2020 Podstawowe wiadomości o produkcji ekologicznych serów. 19 października 2020 Ekologiczny nurt mleka. 19 października 2020 Dlaczego warto kupować produkty BIO?
Facebook Instagram